Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 8.1 in
- Blade Material:
- 154CM
- Handle Color:
- Black/White
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Right
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- Micarta
- Blade Finish:
- Satin
- Color:
- Black/White/Gray
Code: 6FD-KN3-8D983BE8-BHQ-3691
MPN: BHQ-3691
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for Pro-Tech Knives The Don Tuxedo 3.50in Automatic Folding Knife
This Don Tuxedo knife features a satin finished blade and a black anodized aluminum handle with ivory Micarta inlays. The firing button and hardware are satin finished. Includes pocket clip.![]()
The Don automatic knife series from Pro-Tech is a new classic. This Pro-Tech knife takes styling cues from the popular Italian stiletto. The Dons profile is long, slim and even includes blade wing guards. The 6061-T6 aluminum handle is 3D machined for a spectacular look and feel. This is a great example of innovative Italian styling being coupled with American machining expertise to produce a synthesis that is both complementary and original! This knife is sure to please both Pro-Tech fans and collectors of Italian memorabilia alike.
Specifications for Pro-Tech Knives The Don Tuxedo 3.50in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 8.1 in |
| Blade Material: | 154CM |
| Handle Color: | Black/White |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Length: | 4.6 in |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Weight: | 2.4 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Black/White/Gray |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Style: | Original |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Pro-Tech Knives The Don Tuxedo 3.50in Automatic Folding Knife
Pro-Tech Knives The Don Tuxedo 3.50in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Pro-Tech Knives The Don Tuxedo Automatic Folding Knife, 3.50in, 154CM, Spear Point Blade, Micarta, Black/White Handle, Black/White/Gray, 8.10 inch, BHQ-3691 , MPN: BHQ-3691 , Code: 6FD-KN3-8D983BE8-BHQ-3691


























































