Tap Tap to Zoom
Code: 6FD-KN3-81DE40E0-BHQ-35161
MPN: BHQ-35161
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
The TR-4 is a whole new take on Pro-Techs popular Tactical Response line. It incorporates a much requested sliding safety on the front of the handle. This TR-4 features a 4in stonewash finished CPM-D2 steel blade with a plain edge. The ergonomic handle is desert tan anodized T6 aluminum. The TR-4 is a knife that will not let you down. It fires hard, locks up like a rock (what else would you expect from Pro-Tech?) and feel great. The TR-4 has a pocket clip (tip up) on the back of the knife for easy carry.![]()
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 9.25 in |
| Blade Material: | D2 |
| Handle Color: | Tan |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 5.25 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 5.5 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Tan/Gray |
| Age Group: | Adults |
| Style: | Original |
| Size: | 9.25 in |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Application: | Outdoor, Everyday, Casual, Work |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |