Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Overall Length:
- 7.625 in
- Blade Material:
- Damascus
- Handle Color:
- Purple
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Right
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Titanium
- Blade Finish:
- Damascus
- Color:
- Purple/Black
Code: 6FD-KN3-37E02DDF-BHQ-80661
MPN: BHQ-80661
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for Pro-Tech Knives TR-5 Custom 3.25in Automatic Folding Knife
This custom TR-5 automatic model has a purple anodized, feather textured titanium handle with a two-tone black back spacer/lanyard attachment, and a deep carry tip-up pocket clip. Its blade is made from Vegas Forged stainless Damascus steel. The knife comes outfitted with an abalone push button inlay and satin hardware.![]()
Specifications for Pro-Tech Knives TR-5 Custom 3.25in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Overall Length: | 7.625 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Handle Color: | Purple |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 4.375 in |
| Handle Material: | Titanium |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 4.46 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Purple/Black |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Pro-Tech Knives TR-5 Custom 3.25in Automatic Folding Knife
Pro-Tech Knives TR-5 Custom 3.25in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Pro-Tech Knives TR-5 Custom Automatic Folding Knife, 3.25in, Damascus, Drop Point Blade, Titanium, Purple Handle, Purple/Black, 7.625 inch, BHQ-80661 , MPN: BHQ-80661 , Code: 6FD-KN3-37E02DDF-BHQ-80661


























































