Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Pro-Tech has added a spring assisted model to their Tactical Response lineup, the TR-5. Similar in design to the TR-4 auto, the TR-5 is smaller and more pocket-friendly. The assisted opening mechanism was developed by custom knifemaker and designer Matthew Lerch. Unlike most spring assisted knives, the TR-5 offers almost instant Assist engagement that is powerful. Sufficient force is required to activate the mechanism, providing an added measure of safety. Best of all, the Pro-Tech TR-5 Assist is legal to carry in most places.![]()
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7.625 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 4.375 in |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Blade Grind: | Flat |
| Lock Type: | Button Lock |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Weight: | 3.52 oz |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Style: | Original |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Everyday, Work, Casual, Outdoor |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Size: | One Size |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |