Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Overall Length:
- 7 in
- Blade Material:
- CPM MagnaCut
- Handle Color:
- Green/Gold
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Right
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Titanium
- Blade Finish:
- Stonewash
- Additional Features:
- Gridlock Texture Ti #1
- Color:
- Green/Gold/Gray
Code: 6FD-KN3-43D3F68E-BHQ-210939
MPN: BHQ-210939
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for Pro-Tech Knives Strider + PT Custom 3.00in Automatic Folding Knife
This Pro-Tech + Strider PT automatic knife is a fantastic mid-sized blade that oozes excellence. Its a collaboration with Strider that revitalizes Pro-Techs popular SnG model with a compact EDC design. The Strider-inspired profile remains the same, but the handle and blade have been scaled to that Goldilocks perfect medium size.![]()
Specifications for Pro-Tech Knives Strider + PT Custom 3.00in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 7 in |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Handle Color: | Green/Gold |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 4 in |
| Handle Material: | Titanium |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 4.48 oz |
| Additional Features: | Gridlock Texture Ti #1 |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Green/Gold/Gray |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Outdoor, Casual, Everyday, Work |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Style: | Original |
| Size: | 7 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |
Features of Pro-Tech Knives Strider + PT Custom 3.00in Automatic Folding Knife
- Opener: Pearl push button opener for powerful automatic blade deployment.
- Lock: Button lock thats safe and easy to use with one hand.
- Carry: Tip-up pocket clip for right-side pocket carry.
Package Contents:
- Pro-Tech Knives Strider + PT Custom 3.00in Automatic Folding Knife
Pro-Tech Knives Strider + PT Custom 3.00in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Pro-Tech Knives Strider + PT Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, CPM MagnaCut, Drop Point Blade, Titanium, Green/Gold Handle, Gridlock Texture Ti #1, Green/Gold/Gray, 7.00 inch, BHQ-210939 , MPN: BHQ-210939 , Code: 6FD-KN3-43D3F68E-BHQ-210939
Pro-Tech Knives Strider + PT Custom 3.00in Automatic Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Pro-Tech Knives Strider + PT Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, CPM MagnaCut, Drop Point Blade, Titanium, Blue Handle, Gridlock Texture Ti #5, Blue/Gray, 7.00 inch, BHQ-210944 , MPN: BHQ-210944 , Code: 6FD-KN3-43D3F68E-BHQ-210944
- Pro-Tech Knives Strider + PT Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, CPM MagnaCut, Drop Point Blade, Titanium, Bronze Handle, Gridlock Texture Ti #7, Bronze/Gray, 7.00 inch, BHQ-210946 , MPN: BHQ-210946 , Code: 6FD-KN3-43D3F68E-BHQ-210946
- Pro-Tech Knives Strider + PT Custom Automatic Folding Knife, 3.00in, CPM MagnaCut, Drop Point Blade, Titanium, Gold Handle, Gridlock Texture Ti #6, Gold/Gray, 7.00 inch, BHQ-210945 , MPN: BHQ-210945 , Code: 6FD-KN3-43D3F68E-BHQ-210945


























































