Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 8.25 in
- Blade Material:
- Damascus
- Handle Color:
- Black/Blue
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Right
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Aluminum
- Blade Finish:
- Damascus
- Color:
- Black/Blue/Gray
Code: 6FD-KN3-F2731230-BHQ-223147
MPN: BHQ-223147
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for Pro-Tech Knives + Vero Synapse 3.50in Automatic Folding Knife
The Synapse Automatic is a stunning collaboration piece between Pro-Tech and Vero Engineering. It's the first Very Engineering model and Pro-Tech did an amazing job (as usual). The Synapse Auto captures the minimalistic styling of its manual counterpart and incorporates the same iconic pocket clip and blade groove. The blade fires with Pro-Tech's authoritative opening action and locks up rock-solid. Despite its full size, this knife is quite lightweight, which lends it to comfortable carry and fatigue-free long use.![]()
Specifications for Pro-Tech Knives + Vero Synapse 3.50in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Pro-Tech Knives |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Handle Color: | Black/Blue |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 4.7 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.07 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Compound |
| Weight: | 3.4 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Black/Blue/Gray |
| Closed Length: | 8.25 in |
| Activity/Occasion: | Casual, Travel, Work, Outdoor, Hike |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Size: | One Size |
| Style: | Origin |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |
Features of Pro-Tech Knives + Vero Synapse 3.50in Automatic Folding Knife
- Opener: White pearl push-button opener.
- Lock: Secure button/plunge lock.
- Carry: Right-side, tip-up carry pocket clip.
Package Contents:
- Pro-Tech Knives + Vero Synapse 3.50in Automatic Folding Knife
Pro-Tech Knives + Vero Synapse 3.50in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Pro-Tech Knives + Vero Synapse Automatic Folding Knife, 3.50in, Damascus, Drop Point Blade, Aluminum, Micarta, Black/Blue Handle, Black/Blue/Gray, 8.25 inch, BHQ-223147 , MPN: BHQ-223147 , Code: 6FD-KN3-F2731230-BHQ-223147


























































