Tap Tap to Zoom
- Number of Sections:
- 2 Pieces
- Length:
- 5ft 6in
- Gear Ratio:
- 4.11
- Rod Action:
- Fast
- Power:
- Medium
- Hand:
- Right
- Color:
- Multicolor
Code: 5BB-F5-SP51-PROF56SPIN
MPN: PROF56SPIN
UPC: 854089007777
Product Info for ProFISHiency 5ft6in Bumblebee Spinning Combo
If youre looking for a high-quality, ultra-light spinning combo, then the Bumblebee by ProFISHiency is the setup for you. Combining great features such as premium soft grips that sport a great feel, a sensitive IM7 rod, and soft padded knob on the reel the Bumblebee is one you wont want to put down. The 5.2:1 gear ratio spinning reel also comes pre-spooled with 6lb line Hi-Viz braid and is ready to hit the water and start catching fish!![]()
Specifications for ProFISHiency 5ft6in Bumblebee Spinning Combo:
| Manufacturer: | ProFISHiency |
| Type: | Spinning |
| Number of Sections: | 2 Pieces |
| Length: | 5ft 6in |
| Gear Ratio: | 4.11 |
| Rod Action: | Fast |
| Power: | Medium |
| Line Weight: | 4 - 8 lbs |
| Mono Capacity: | 6lbs/40yds |
| Hand: | Right |
| Bearing Count: | 0 |
| Lure Weight: | 1/16 - 1/4 oz |
| Recovery: | 16 in per turn |
| Color: | Multicolor |
Features of ProFISHiency 5ft6in Bumblebee Spinning Combo
- 5'6" Medium Action 2pc IM7 Graphite Rod
- Soft Padded Handle and Foregrip
- Spinning Reel w/ 5.2:1 Gear Ratio
- Foldable Handle w/ Padded Knob
- Pre-Spooled w/ 6lb Braid
Package Contents:
- ProFISHiency 5ft6in Bumblebee Spinning Combo
ProFISHiency 5ft6in Bumblebee Spinning Combo Orderable Models
List of Orderable Models
- ProFISHiency 5ft6in Bumblebee Spinning Combo, Multicolor, PROF56SPIN , MPN: PROF56SPIN , UPC: 854089007777 , Code: 5BB-F5-SP51-PROF56SPIN