Tap Tap to Zoom
- Number of Sections:
- 2 Pieces
- Length:
- 5ft 6in
- Gear Ratio:
- 4.11
- Rod Action:
- Moderate Fast
- Power:
- Medium Light
- Hand:
- Right
- Color:
- Multicolor
Code: 5BB-F5-SP50-PROF56SC
MPN: PROF56SC
UPC: 854089007760
Product Info for ProFISHiency Bumblebee Micro Spincast Combo
If you're looking for a high-quality, ultra-light spincast combo, then the Bumblebee by ProFISHiency is the setup for you. Combining great features such as premium soft grips that sport a great feel, a sensitive IM7 rod, and soft padded knobs on the reel the Bumblebee is one you wont want to put down. The 4.1:1 gear ratio spincast reel also comes pre-spooled with 6lb line and is ready to hit the water and start catching fish!![]()
Specifications for ProFISHiency Bumblebee Micro Spincast Combo:
| Manufacturer: | ProFISHiency |
| Type: | Spincasting |
| Number of Sections: | 2 Pieces |
| Length: | 5ft 6in |
| Gear Ratio: | 4.11 |
| Rod Action: | Moderate Fast |
| Power: | Medium Light |
| Line Weight: | 4 - 10 lbs |
| Mono Capacity: | 6lbs/100yds |
| Hand: | Right |
| Bearing Count: | 0 |
| Lure Weight: | 1/8 - 3/4 oz |
| Recovery: | 18 in per turn |
| Color: | Multicolor |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of ProFISHiency Bumblebee Micro Spincast Combo
- 5'6" Medium Action 2pc IM7 Graphite Rod
- Soft Padded Handle and Foregrip
- Micro Spincast Reel w/ 4.1:1 Gear Ratio
- Aluminum Handle w/ Padded Knobs
Package Contents:
- ProFISHiency Bumblebee Micro Spincast Combo
ProFISHiency Bumblebee Micro Spincast Combo Orderable Models
List of Orderable Models
- ProFISHiency Bumblebee Micro Spincast Combo, Multicolor, PROF56SC , MPN: PROF56SC , UPC: 854089007760 , Code: 5BB-F5-SP50-PROF56SC