Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- 7mm Backcountry
- Projectile Caliber:
- .284 Caliber
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Sendero
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- American Rifle Company
- Gun Model:
- American Rifle Company Coup De Grace
- Weight:
- 2.12 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.2 in
Code: 2SB-BAB-PR4RB53-145937
MPN: 145937
UPC: 843068145937
Product Info for Proof Research American Rifle Company Coup De Grace Carbon 7mm Backcountry Threaded Rifle Barrel
Barrels ready to deliver shot for shot accuracy and performance. Proof Research carbon fiber and steel barrels for the American Rifle Company Coup De Grace are to be installed in simple operation requiring few tools. Every PROOF Research shouldered pre-fit barrel come chambered and threaded for an easy installation. Simply torque on, ensure headspace with gauges, and head to the range.![]()
Specifications for Proof Research American Rifle Company Coup De Grace Carbon 7mm Backcountry Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Black |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 7mm Backcountry |
| Projectile Caliber: | .284 Caliber |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | American Rifle Company |
| Gun Model: | American Rifle Company Coup De Grace |
| Weight: | 2.12 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.2 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research American Rifle Company Coup De Grace Carbon 7mm Backcountry Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research American Rifle Company Coup De Grace Carbon 7mm Backcountry Threaded Rifle Barrel
Proof Research American Rifle Company Coup De Grace Carbon 7mm Backcountry Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research American Rifle Company Coup De Grace Carbon 7mm Backcountry Threaded Rifle Barrel, 20 inch, Sendero, 1-8 Twist, 5/8-24, Black, 145937 , MPN: 145937 , UPC: 843068145937 , Code: 2SB-BAB-PR4RB53-145937