Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- .223 Remington
- Projectile Caliber:
- .224 Caliber
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Sendero
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Defiance Machine
- Gun Model:
- Defiance Ruckus
- Weight:
- 2.11 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.2 in
Code: 2SB-BAB-PRA01-143100
MPN: 143100
UPC: 843068143100
Product Info for Proof Research Defiance Ruckus Carbon .223 Remington Threaded Rifle Barrel
PROOF Research pre-fit carbon fiber and steel barrels for the Defiance Ruckus are to be installed in a simple operation requiring few specialized tools. Our pre-fit barrels are chambered and threaded for a simple install that require only a few specialized tools. Simply torque your barrel on, double check headspace with proper gauges and head to the range! Unprecedented accuracy and performance - it does not get much better than our Defiance Ruckus carbon fiber and steel pre-fit barrels.![]()
Specifications for Proof Research Defiance Ruckus Carbon .223 Remington Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Black |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | .223 Remington |
| Projectile Caliber: | .224 Caliber |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Defiance Machine |
| Gun Model: | Defiance Ruckus |
| Weight: | 2.11 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.2 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Defiance Ruckus Carbon .223 Remington Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Defiance Ruckus Carbon .223 Remington Threaded Rifle Barrel
Proof Research Defiance Ruckus Carbon .223 Remington Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Defiance Ruckus Carbon .223 Remington Threaded Rifle Barrel, 20 inch, Sendero, 1-8 Twist, 5/8-24, Black, 143100 , MPN: 143100 , UPC: 843068143100 , Code: 2SB-BAB-PRA01-143100