Tap Tap to Zoom
Product Info for Proof Research Elevation Carbon 7mm Remington Magnum Threaded Rifle Barrel
Whether you are looking to replace a barrel or simply change things up a bit with a different caliber, Proof Research has you covered with the Elevation exclusive barrel line. The Zermatt Arms Origin action featured on Proof Research Elevation and Elevation MTR have a guaranteed headspacing that allows for an easy install with the shouldered barrel. Proof Research pre-fit barrels arrive chambered, threaded and require only a few specialized tools for install.![]()
Specifications for Proof Research Elevation Carbon 7mm Remington Magnum Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Black |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 7mm Remington Magnum |
| Projectile Caliber: | .284 Caliber |
| Barrel Material: | Carbon Fiber |
| Barrel Twist Rate: | 1-8.4 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Proof Research |
| Gun Model: | Proof Research Elevation MTR, Proof Research Elevation LWH |
| Weight: | 2.9 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.2 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Elevation Carbon 7mm Remington Magnum Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
Package Contents:
- Proof Research Elevation Carbon 7mm Remington Magnum Threaded Rifle Barrel
Proof Research Elevation Carbon 7mm Remington Magnum Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Elevation Carbon 7mm Remington Magnum Threaded Rifle Barrel, 22 inch, 1-8.4 Twist, 5/8-24, Black, 143964 , MPN: 143964 , UPC: 843068143964 , Code: 2SB-BAB-PRB303-143964
- Proof Research Elevation Carbon 7mm Remington Magnum Threaded Rifle Barrel, 20 inch, 1-8.4 Twist, 5/8-24, Black, 143957 , MPN: 143957 , UPC: 843068143957 , Code: 2SB-BAB-PRB303-143957