Tap Tap to Zoom
- Color:
- Graphite/Silver
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- 7mm PRC
- Projectile Caliber:
- .284 Caliber
- Barrel Length:
- 24 in
- Barrel Material:
- 416 Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Sendero
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Zermatt Arms
- Weight:
- 3 lb
Code: 2SB-BAB-ELPRR-134665
MPN: 134665
UPC: 843068134665
Product Info for Proof Research Elevation Pre-Fit Barrels
PROOF Research pre-fit carbon and steel barrels for Zermatt Arms TL3/SR3, Origin and RimX actions make it easy to upgrade your rifle or change calibers. Our pre-fit Zermatt Arms shouldered barrels are easy to install. Simply thread it on, torque it down, double check headspace and head for the range.![]()
DISCLAIMER:
All shouldered pre-fit barrels are guaranteed for headspacing.
Due to variance in actions we do not guarantee the timing and alignment of the barrel engraving to your stock line.
Barrels are specific to the action type/length and are not interchangeable.
Specifications for Proof Research Elevation Pre-Fit Barrels:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Graphite/Silver |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 7mm PRC |
| Projectile Caliber: | .284 Caliber |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Material: | 416 Stainless Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Zermatt Arms |
| Weight: | 3 lb |
Features of Proof Research Elevation Pre-Fit Barrels
- 5 Groove
Package Contents:
- Proof Research Elevation Pre-Fit Barrels
Proof Research Elevation Pre-Fit Barrels Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Elevation Pre-Fit Barrels, 7PRC, 24in, 8 Twist, 5/8x24 Thread, Graphite/Silver, 134665 , MPN: 134665 , UPC: 843068134665 , Code: 2SB-BAB-ELPRR-134665