Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Finish:
- Stainless Steel
- Caliber:
- 6.5mm PRC
- Projectile Caliber:
- .264 Caliber
- Barrel Length:
- 26 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-7.5
- Barrel Profile:
- Competition
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Falkor
- Gun Model:
- Falkor 7even
- Weight:
- 7.5 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.25 in
Code: 2SB-BAB-PRB249-133965
MPN: 133965
UPC: 843068133965
Product Info for Proof Research Falkor Steel 6.5mm PRC Threaded Rifle Barrel
PROOF Research pre-fit carbon fiber and steel barrels are designed to fit the 7EVEN and MT7 actions from Falkor Defense. Your pre-fit barrel will arrive chambered/threaded and ready to be installed in a simple operation requiring few specialized tools. Simply torque your barrel on using the proper action wrench and torque setting, double check headspace with proper gauges and head to the range! Proof Research Falkor Defense pre-fit barrels are here to deliver extreme accuracy, performance and reliability![]()
Specifications for Proof Research Falkor Steel 6.5mm PRC Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Finish: | Stainless Steel |
| Caliber: | 6.5mm PRC |
| Projectile Caliber: | .264 Caliber |
| Barrel Length: | 26 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.5 |
| Barrel Profile: | Competition |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Falkor |
| Gun Model: | Falkor 7even |
| Weight: | 7.5 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.25 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Falkor Steel 6.5mm PRC Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Falkor Steel 6.5mm PRC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Falkor Steel 6.5mm PRC Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Falkor Steel 6.5mm PRC Threaded Rifle Barrel, 26 inch, Competition, 1-7.5 Twist, 5/8-24, Silver, 133965 , MPN: 133965 , UPC: 843068133965 , Code: 2SB-BAB-PRB249-133965