Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- 7mm PRC
- Projectile Caliber:
- .284 Caliber
- Barrel Length:
- 24 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Sendero
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Impact Precision
- Gun Model:
- Impact Precision NBK
- Weight:
- 3 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.2 in
Code: 2SB-BAB-PRB324-136720
MPN: 136720
UPC: 843068136720
Product Info for Proof Research Impact Precision Carbon 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
PROOF Research pre-fit carbon fiber and steel barrels for the Impact Precision 737R, 787R, and NBK/777R are to be installed in a simple operation requiring few specialized tools. These barrels come chambered and threaded for an easy install - torque on, ensure headspace with proper gauges and head to the range! Shot for shot accuracy and performance - there is simply no better choice for the Impact Precision actions than PROOF Research carbon fiber and steel pre-fit barrels.![]()
Specifications for Proof Research Impact Precision Carbon 7mm PRC Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Black |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 7mm PRC |
| Projectile Caliber: | .284 Caliber |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Impact Precision |
| Gun Model: | Impact Precision NBK |
| Weight: | 3 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.2 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Impact Precision Carbon 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Impact Precision Carbon 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Impact Precision Carbon 7mm PRC Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Impact Precision Carbon 7mm PRC Threaded Rifle Barrel, 24 inch, Sendero, 1-8 Twist, 5/8-24, Black, 136720 , MPN: 136720 , UPC: 843068136720 , Code: 2SB-BAB-PRB324-136720