Tap Tap to Zoom
- Color:
- Steel
- Finish:
- Stainless Steel
- Caliber:
- 7mm PRC
- Projectile Caliber:
- .284 Caliber
- Barrel Length:
- 26 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Competition
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Kelbly
- Gun Model:
- Kelbly Atlas, Kelbly Nanook, Kelbly Prometheus
- Weight:
- 7.5 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.25 in
Code: 2SB-BAB-PR4RB114-139950
MPN: 139950
UPC: 843068139950
Product Info for Proof Research Kelbly Steel 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
Kelbly actions provide a headspace guarantee that enables Proof Research to design world-class shouldered pre-fit barrels! Your Kelbly Pre-Fit barrel will arrive chambered, threaded, and ready for easy installation. Simply thread the barrel on, torque it down, and double check headspace. Barrels are compatible with the Atlas, Nanook, and Prometheus actions.![]()
Specifications for Proof Research Kelbly Steel 7mm PRC Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Steel |
| Finish: | Stainless Steel |
| Caliber: | 7mm PRC |
| Projectile Caliber: | .284 Caliber |
| Barrel Length: | 26 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Competition |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Kelbly |
| Gun Model: | Kelbly Nanook, Kelbly Atlas, Kelbly Prometheus |
| Weight: | 7.5 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.25 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Kelbly Steel 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Kelbly Steel 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Kelbly Steel 7mm PRC Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Kelbly Steel 7mm PRC Threaded Rifle Barrel, 26 inch, Competition, 1-8 Twist, 5/8-24, Steel, 139950 , MPN: 139950 , UPC: 843068139950 , Code: 2SB-BAB-PR4RB114-139950