Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Finish:
- Stainless Steel
- Caliber:
- 6mm GT
- Projectile Caliber:
- .243 Caliber
- Barrel Length:
- 26 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-7.5
- Barrel Profile:
- Competition
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Lone Peak
- Gun Model:
- Lone Peak Fuzion, Lone Peak Fuzion TI, Lone Peak Razor, Lone Peak Razor TI
- Weight:
- 7.5 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.25 in
Code: 2SB-BAB-PRB163-133538
MPN: 133538
UPC: 843068133538
Product Info for Proof Research Lone Peak Steel 6mm GT Threaded Rifle Barrel
PROOF Research pre-fit carbon fiber and steel barrels are designed to fit the Fuzion, Fuzion Ti, Razor and Razor Ti actions from Lone Peak Arms. Your barrel will arrive chambered/threaded and ready to be installed in a simple operation requiring few specialized tools. Simply torque your barrel on using the proper action wrench and torque setting, double check headspace with proper gauges and head to the range! PROOF Research Lone Peak Arms pre-fit barrels are here to deliver extreme accuracy, performance and reliability.![]()
Specifications for Proof Research Lone Peak Steel 6mm GT Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Finish: | Stainless Steel |
| Caliber: | 6mm GT |
| Projectile Caliber: | .243 Caliber |
| Barrel Length: | 26 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.5 |
| Barrel Profile: | Competition |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Lone Peak |
| Gun Model: | Lone Peak Razor, Lone Peak Fuzion, Lone Peak Fuzion TI, Lone Peak Razor TI |
| Weight: | 7.5 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.25 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Lone Peak Steel 6mm GT Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Lone Peak Steel 6mm GT Threaded Rifle Barrel
Proof Research Lone Peak Steel 6mm GT Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Lone Peak Steel 6mm GT Threaded Rifle Barrel, 26 inch, Competition, 1-7.5 Twist, 5/8-24, Silver, 133538 , MPN: 133538 , UPC: 843068133538 , Code: 2SB-BAB-PRB163-133538