Tap Tap to Zoom
Read More...
14% OFF Firearm Parts
- Color:
- Silver
- Caliber:
- .300 AAC Blackout
- Barrel Length:
- 12.5 in
- Barrel Profile:
- Contour 0.75GB
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Weight:
- 1.5 lb
- Condition:
- New
- Gun Type:
- Rifle
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 2SB-ATB-PR15SSB-100530
MPN: 100530
UPC: 843068100530
Buy Together and Save
Product Info for Proof Research PR15 Stainless Steel 300BLK Rifle Barrels
Tested and recommended by the National Tactical Officers Association (NTOA) a "Best In Class" barrel that proves to both novice and veteran shooters that there is nothing to fear from a lighter-weight barrel. With so many variables to take into account when crafting a rifle build; one of the most important aspects that can be overlooked is the barrel. This is why when you're going to build your own custom AR-15 upper half, one of the most crucial aspects you must consider is the barrel. Proof Research believes their stainless steel PR15 stainless barrels outperform any other aftermarket barrels in its class. These high-quality barrels hold zero exceptionally well and are designed to produce less felt recoil for quicker target acquisition. Also, PROOF Reseaerch PR15 stainless Rifle Barrels are cold hammer forged, just like the bolts and pistons of any Proof Research products.![]()
Specifications for Proof Research PR15 Stainless Steel 300BLK Rifle Barrels:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Caliber: | .300 AAC Blackout |
| Barrel Length: | 12.5 in |
| Barrel Profile: | Contour 0.75GB |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 1.5 lb |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Features of Proof Research PR15 Stainless Steel 300BLK Rifle Barrels:
- Pistol Length Barrel
- Chambered in .300 BLK
- Stainless Steel Design
Package Contents:
- Proof Research PR15 Stainless Steel 300BLK Rifle Barrels
Proof Research PR15 Stainless Steel 300BLK Rifle Barrels Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research PR15 Stainless Steel 12.5in 300BLK Pistol Length Rifle Barrel, 30cal, 0.75GB, 7 Twist, 5/8 x 24, 100530 , MPN: 100530 , UPC: 843068100530 , Code: 2SB-ATB-PR15SSB-100530
Proof Research PR15 Stainless Steel 300BLK Rifle Barrels Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Proof Research PR15 Stainless Steel 12.5in 300BLK Pistol Length Rifle Barrel, 30cal, 0.75GB, 8 Twist, 5/8 x 24, 100554 , MPN: 100554 , UPC: 843068100554 , Code: 2SB-ATB-PR15SSB-100554