Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- 7mm PRC
- Projectile Caliber:
- .284 Caliber
- Barrel Length:
- 22 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Sendero
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Savage
- Gun Model:
- Savage Model 110 Ultralite
- Weight:
- 2.1 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.13 in
Code: 2SB-BAB-PRB214-136607
MPN: 136607
UPC: 843068136607
Product Info for Proof Research Savage Drop In Straight Taper Carbon Fiber 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Savage Pre-Fit carbon fiber barrels are available in select calibers, lengths, twist rates and come in a standard straight taper contour. Your barrel will arrive threaded and chambered for an easy install just spin them on, set the headspace with gauges, and tension the barrel nut.![]()
Specifications for Proof Research Savage Drop In Straight Taper Carbon Fiber 7mm PRC Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Black |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 7mm PRC |
| Projectile Caliber: | .284 Caliber |
| Barrel Length: | 22 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Savage |
| Gun Model: | Savage Model 110 Ultralite |
| Weight: | 2.1 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.13 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Savage Drop In Straight Taper Carbon Fiber 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Savage Drop In Straight Taper Carbon Fiber 7mm PRC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Savage Drop In Straight Taper Carbon Fiber 7mm PRC Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Savage Drop In Straight Taper Carbon Fiber 7mm PRC Threaded Rifle Barrel, 22 inch, 1-8 Twist, 5/8-24, Black, 136607 , MPN: 136607 , UPC: 843068136607 , Code: 2SB-BAB-PRB214-136607