Tap Tap to Zoom
- Color:
- Graphite/Silver
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- 7mm PRC
- Projectile Caliber:
- .284 Caliber
- Barrel Length:
- 24 in
- Barrel Material:
- 416 Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Straight Taper
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Savage
- Weight:
- 3 lb
Code: 2SB-BAB-SAPR-134771
MPN: 134771
UPC: 843068134771
Product Info for Proof Research Savage Pre-Fit Barrels
If you're shopping for an amazing price on the Proof Research Savage Pre-Fit Barrels, then you've come to the right place..![]()
These Rifle Barrels from the skilled product experts at Proof Research are designed by using heavy duty and dependable components, in order to supply you with a product that will be powerful for a long time. Manufactured utilizing some of the very best accessible substances and engineering, these Rifle Barrels from the product experts at Proof Research can last you an incredibly lengthy time.
Proof Research has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the Proof Research Savage Pre-Fit Barrels is their particular manner of showing you just how much they are concerned.
At OpticsPlanet, we make it our responsibility to get the perfect solution for your preferences, and showcasing the Proof Research Savage Pre-Fit Barrels is something that we're pleased to offer.
Specifications for Proof Research Savage Pre-Fit Barrels:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Graphite/Silver |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 7mm PRC |
| Projectile Caliber: | .284 Caliber |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Material: | 416 Stainless Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Straight Taper |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Savage |
| Weight: | 3 lb |
Features of Proof Research Savage Pre-Fit Barrels
- 5 Groove
Package Contents:
- Proof Research Savage Pre-Fit Barrels
Proof Research Savage Pre-Fit Barrels Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Savage Pre-Fit Barrels, 7PRC, 24in, Savage Drop In Straight Taper, 8 Twist, 5/8x24 Thread, Graphite/Silver, 134771 , MPN: 134771 , UPC: 843068134771 , Code: 2SB-BAB-SAPR-134771
Proof Research Savage Pre-Fit Barrels Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Proof Research Savage Pre-Fit Barrels, 7PRC, 26in, Savage Drop In Straight Taper, 8 Twist, 5/8x24 Thread, Graphite/Silver, 134788 , MPN: 134788 , UPC: 843068134788 , Code: 2SB-BAB-SAPR-134788