Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Finish:
- Stainless Steel
- Caliber:
- .223 Remington
- Projectile Caliber:
- .224 Caliber
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Straight Taper
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Savage
- Gun Model:
- Savage Model 110 Ultralite
- Weight:
- 7.2 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.13 in
Code: 2SB-BAB-PRB216-143049
MPN: 143049
UPC: 843068143049
Product Info for Proof Research Savage Steel .223 Remington Threaded Rifle Barrel
Proof Research Savage Pre-Fit carbon fiber barrels are available in select calibers, lengths, twist rates and come in a standard straight taper contour. Your barrel will arrive threaded and chambered for an easy install just spin them on, set the headspace with gauges, and tension the barrel nut.![]()
Specifications for Proof Research Savage Steel .223 Remington Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Finish: | Stainless Steel |
| Caliber: | .223 Remington |
| Projectile Caliber: | .224 Caliber |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Straight Taper |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Savage |
| Gun Model: | Savage Model 110 Ultralite |
| Weight: | 7.2 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.13 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Savage Steel .223 Remington Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Savage Steel .223 Remington Threaded Rifle Barrel
Proof Research Savage Steel .223 Remington Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Savage Steel .223 Remington Threaded Rifle Barrel, 20 inch, 1-8 Twist, 5/8-24, Silver, 143049 , MPN: 143049 , UPC: 843068143049 , Code: 2SB-BAB-PRB216-143049