Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- 6mm Creedmoor
- Projectile Caliber:
- .243 Caliber
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-7.5
- Barrel Profile:
- Sendero
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- SIG Sauer
- Gun Model:
- Sig Sauer CROSS
- Weight:
- 4.4 lb
- Flutes:
- No
Code: 2SB-BAB-PR36RB-134573
MPN: 134573
UPC: 843068134573
Product Info for Proof Research Sig Cross Steel 6mm Creedmoor Threaded Rifle Barrel
Proof Research pre-fit barrel ensures hassle-free installation onto the Cross rifle, allowing shooters to quickly and confidently swap out barrels to their desired caliber. Whether you opt for a carbon fiber or steel, Proof Research barrels enhance the platform and provide shooters with utmost confidence in their equipment's reliability and accuracy.![]()
Specifications for Proof Research Sig Cross Steel 6mm Creedmoor Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 6mm Creedmoor |
| Projectile Caliber: | .243 Caliber |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.5 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | Sig Sauer CROSS |
| Weight: | 4.4 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Sig Cross Steel 6mm Creedmoor Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Sig Cross Steel 6mm Creedmoor Threaded Rifle Barrel
Proof Research Sig Cross Steel 6mm Creedmoor Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Sig Cross Steel 6mm Creedmoor Threaded Rifle Barrel, 20 inch, 1-7.5 Twist, 5/8-24, Silver, 134573 , MPN: 134573 , UPC: 843068134573 , Code: 2SB-BAB-PR36RB-134573