Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Finish:
- Stainless Steel
- Caliber:
- .338 Winchester Magnum
- Projectile Caliber:
- .338 Caliber
- Barrel Length:
- 20 in
- Barrel Profile:
- Heavy Palma
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Material:
- Carbon Fiber
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.25 in
- Barrel Breech Length:
- 2.5 in
- Weight:
- 7.1 lb
Code: 2SB-1RI-PR13RB-145418
MPN: 145418
UPC: 843068145418
Product Info for Proof Research Steel Bolt Blank .338 Winchester Magnum Non-Threaded Rifle Barrel
Proof Research makes their steel barrels in-house with the exact same commitment to quality and repeatability as employ on our carbon fiber barrels. The drilling, rifling, and lapping process is identical to our composite barrels. Proof Research starts with the same steel as they use in the carbon fiber barrels. It is a double stress-relieved 416R stainless steel, a pre-hardened chromium stainless steel that was specifically designed by engineers in collaboration with rifle barrel makers to provide the consistent, high quality and durability the firearms industry demands.![]()
Specifications for Proof Research Steel Bolt Blank .338 Winchester Magnum Non-Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Finish: | Stainless Steel |
| Caliber: | .338 Winchester Magnum |
| Projectile Caliber: | .338 Caliber |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Heavy Palma |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | Carbon Fiber |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.25 in |
| Barrel Breech Length: | 2.5 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Weight: | 7.1 lb |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Steel Bolt Blank .338 Winchester Magnum Non-Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Steel Bolt Blank .338 Winchester Magnum Non-Threaded Rifle Barrel
Proof Research Steel Bolt Blank .338 Winchester Magnum Non-Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Steel Bolt Blank .338 Winchester Magnum Non-Threaded Rifle Barrel, 20 inch, 1-8 Twist, Silver, 145418 , MPN: 145418 , UPC: 843068145418 , Code: 2SB-1RI-PR13RB-145418