Tap Tap to Zoom
Product Info for Proof Research Stiller Carbon 6mm ARC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Pre-Fit carbon fiber and steel barrels for the Stiller Wombat, Predator, and Tac line of actions are designed for quick, hassle-free installation with minimal specialized tools. Every PROOF shouldered pre-fit arrive chambered and threaded for an easy install - simply torque the barrel on, verify headspace, and you're ready to shoot!![]()
Specifications for Proof Research Stiller Carbon 6mm ARC Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Carbon |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | 6mm ARC |
| Projectile Caliber: | .243 Caliber |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.5 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Stiller |
| Gun Model: | Stiller Wombat |
| Weight: | 2.1 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.2 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Stiller Carbon 6mm ARC Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Stiller Carbon 6mm ARC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Stiller Carbon 6mm ARC Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Stiller Carbon 6mm ARC Threaded Rifle Barrel, 22 inch, Sendero, 1-7.5 Twist, 5/8-24, Carbon, 145722 , MPN: 145722 , UPC: 843068145722 , Code: 2SB-BAB-PRB258-145722
- Proof Research Stiller Carbon 6mm ARC Threaded Rifle Barrel, 20 inch, Sendero, 1-7.5 Twist, 5/8-24, Carbon, 145715 , MPN: 145715 , UPC: 843068145715 , Code: 2SB-BAB-PRB258-145715