Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Finish:
- Stainless Steel
- Caliber:
- 6mm ARC
- Projectile Caliber:
- .243 Caliber
- Barrel Length:
- 26 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-7.5
- Barrel Profile:
- Competition
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Stiller
- Gun Model:
- Stiller Wombat
- Weight:
- 7.5 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.25 in
Code: 2SB-BAB-PRB270-145791
MPN: 145791
UPC: 843068145791
Product Info for Proof Research Stiller Steel 6mm ARC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Pre-Fit carbon fiber and steel barrels for the Stiller Wombat, Predator, and Tac line of actions are designed for quick, hassle-free installation with minimal specialized tools. Every PROOF shouldered pre-fit arrive chambered and threaded for an easy install - simply torque the barrel on, verify headspace, and you're ready to shoot!![]()
Specifications for Proof Research Stiller Steel 6mm ARC Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Finish: | Stainless Steel |
| Caliber: | 6mm ARC |
| Projectile Caliber: | .243 Caliber |
| Barrel Length: | 26 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.5 |
| Barrel Profile: | Competition |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Stiller |
| Gun Model: | Stiller Wombat |
| Weight: | 7.5 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.25 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Stiller Steel 6mm ARC Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Stiller Steel 6mm ARC Threaded Rifle Barrel
Proof Research Stiller Steel 6mm ARC Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Stiller Steel 6mm ARC Threaded Rifle Barrel, 26 inch, Competition, 1-7.5 Twist, 5/8-24, Silver, 145791 , MPN: 145791 , UPC: 843068145791 , Code: 2SB-BAB-PRB270-145791