Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- .22 Creedmoor
- Projectile Caliber:
- .224 Caliber
- Barrel Length:
- 22 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Profile:
- Sendero
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Zermatt Arms
- Gun Model:
- Zermatt Origin
- Weight:
- 3 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.2 in
Code: 2SB-BAB-PR17RB-139035
MPN: 139035
UPC: 843068139035
Product Info for Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Creedmoor Threaded Rifle Barrel
PROOF Research pre-fit carbon and steel barrels for Zermatt Arms TL3/SR3, Origin and RimX actions make it easy to upgrade your rifle or change calibers. Their pre-fit Zermatt Arms shouldered barrels are easy to install. Simply thread it on, torque it down, double check headspace and head for the range.![]()
Specifications for Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Creedmoor Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Black |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | .22 Creedmoor |
| Projectile Caliber: | .224 Caliber |
| Barrel Length: | 22 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Zermatt Arms |
| Gun Model: | Zermatt Origin |
| Weight: | 3 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.2 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Creedmoor Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Creedmoor Threaded Rifle Barrel
Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Creedmoor Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Creedmoor Threaded Rifle Barrel, 22 inch, Sendero, 1-8 Twist, 5/8-24, Black, 139035 , MPN: 139035 , UPC: 843068139035 , Code: 2SB-BAB-PR17RB-139035