Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Carbon Fiber
- Caliber:
- .22 Winchester Magnum Rimfire
- Projectile Caliber:
- .222 Caliber
- Barrel Length:
- 16.5 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-16
- Barrel Profile:
- Sendero
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Gun Make:
- Zermatt Arms
- Gun Model:
- Zermatt RimX
- Weight:
- 3 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.2 in
Code: 2SB-BAB-PR14RB-133583
MPN: 133583
UPC: 843068133583
Product Info for Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Winchester Magnum Rimfire Threaded Rifle Barrel
PROOF Research pre-fit carbon and steel barrels for Zermatt Arms TL3/SR3, Origin and RimX actions make it easy to upgrade your rifle or change calibers. Their pre-fit Zermatt Arms shouldered barrels are easy to install. Simply thread it on, torque it down, double check headspace and head for the range.![]()
Specifications for Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Winchester Magnum Rimfire Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Black |
| Finish: | Carbon Fiber |
| Caliber: | .22 Winchester Magnum Rimfire |
| Projectile Caliber: | .222 Caliber |
| Barrel Length: | 16.5 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Barrel Profile: | Sendero |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | Zermatt Arms |
| Gun Model: | Zermatt RimX |
| Weight: | 3 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.2 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Winchester Magnum Rimfire Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Winchester Magnum Rimfire Threaded Rifle Barrel
Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Winchester Magnum Rimfire Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Zermatt Arms Carbon Fiber .22 Winchester Magnum Rimfire Threaded Rifle Barrel, 16.5 inch, Sendero, 1-16 Twist, 1/2-28, Black, 133583 , MPN: 133583 , UPC: 843068133583 , Code: 2SB-BAB-PR14RB-133583