Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Finish:
- Stainless Steel
- Caliber:
- .22 Long Rifle
- Projectile Caliber:
- .222 Caliber
- Barrel Length:
- 26 in
- Barrel Material:
- Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-16
- Barrel Profile:
- Competition
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Gun Make:
- Zermatt Arms
- Gun Model:
- Zermatt RimX
- Weight:
- 7.5 lb
- Flutes:
- No
- Barrel Shank Diameter:
- 1.25 in
Code: 2SB-BAB-PR24RB-133446
MPN: 133446
UPC: 843068133446
Product Info for Proof Research Zermatt Arms Steel .22 Long Rifle Threaded Rifle Barrel
PROOF Research pre-fit carbon and steel barrels for Zermatt Arms TL3/SR3, Origin and RimX actions make it easy to upgrade your rifle or change calibers. Their pre-fit Zermatt Arms shouldered barrels are easy to install. Simply thread it on, torque it down, double check headspace and head for the range.![]()
Specifications for Proof Research Zermatt Arms Steel .22 Long Rifle Threaded Rifle Barrel:
| Manufacturer: | Proof Research |
| Color: | Silver |
| Finish: | Stainless Steel |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Projectile Caliber: | .222 Caliber |
| Barrel Length: | 26 in |
| Barrel Material: | Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 |
| Barrel Profile: | Competition |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | Zermatt Arms |
| Gun Model: | Zermatt RimX |
| Weight: | 7.5 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Flutes: | No |
| Barrel Shank Diameter: | 1.25 in |
| Application: | Shooting |
Features of Proof Research Zermatt Arms Steel .22 Long Rifle Threaded Rifle Barrel
- Lightweight - Up to 64% lighter than traditional steel barrels of similar contour
- Extreme Temperature Resistance - Improved heat dissipation for cooler and longer lasting barrels
- Unprecedented Durability - Wrapped with high-strength, aerospace-grade carbon fiber impregnated with a proprietary matrix resin
- Long-Lasting - Excellent erosion wear characteristics and corrosion resistance
- Extreme Pressure Resistance - An optimum combination of high tensile strength along with requisite toughness to withstand extreme chamber pressures encountered during firing
Package Contents:
- Proof Research Zermatt Arms Steel .22 Long Rifle Threaded Rifle Barrel
Proof Research Zermatt Arms Steel .22 Long Rifle Threaded Rifle Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Proof Research Zermatt Arms Steel .22 Long Rifle Threaded Rifle Barrel, 26 inch, Competition, 1-16 Twist, 1/2-28, Silver, 133446 , MPN: 133446 , UPC: 843068133446 , Code: 2SB-BAB-PR24RB-133446