Tap Tap to Zoom
- Color:
- Camo
- Length:
- 19.25 in
- Width:
- 10.4 in
- Additional Features:
- Padded
Code: 2QK-CS-Q530220-530220
MPN: 530220
UPC: 727703530220
Product Info for Quake Claw Contour Rifle Sling Stone Camo
The Quake Claw Contour Sling is made of ultra-lightweight, breathable nylon with a water resistant finish. The 1 inch wide webbing spreads the weight evenly, and the "claw" shaped pattern keeps the sling oriented in the proper position. The Claw Sling accommodates a wide range of rifles, including many with adjustable stock and zero forward weight, by wrapping and enlarging the sling loops. This increases shooter comfort and aids accuracy. The Claw Sling also features a heavy duty rapid sling swivel built into the sling mount, as well as an emergency release buckle in case of critical failure. This enhanced feature makes the Sling a perfect choice for a tactical shooter, lightweight hiker, or sporting dog owner.![]()
Specifications for Quake Claw Contour Rifle Sling Stone Camo:
| Manufacturer: | Quake |
| Color: | Camo |
| Length: | 19.25 in |
| Width: | 10.4 in |
| Sling Material: | Nylon |
| Additional Features: | Padded |
| Dimensions: | 1.00 X 10.40 X 19.25 in |
| Height: | 1 in |
Package Contents:
- Quake Claw Contour Rifle Sling Stone Camo
Quake Claw Contour Rifle Sling Stone Camo Orderable Models
List of Orderable Models
- Quake Claw Contour Rifle Sling Stone Camo , MPN: 530220 , UPC: 727703530220 , Code: 2QK-CS-Q530220-530220