Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
- Caliber:
- 9mm Luger
- Overall Length:
- 16 in
- Barrel Length:
- 5 in
- Barrel Profile:
- SOCOM
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x36
- Handguard Type:
- M-LOK ATLAS S-ONE
- Muzzle Device:
- Brake Hybrid
- Finish:
- Hard Anodized Aluminum
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 6 in
- Barrel Material:
- 4140 Chrome Moly
Code: 4ZL-URC-URRD3-RD8292PW92
MPN: RD8292PW92
Buy Together and Save
Product Info for R&D Precision AR-15 9mm 5 inch Upper Receiver
The new Gen 2 PW9 Upper Kit from R&D Precision! Unlike the the Gen 1 Upper Kit, the Gen 2 comes with a built-in handstop and an updated muzzle device. The upper comes installed with an R&D Precision 6" handguard and a 5" barrel W/ a installed muzzle device that sits about an inch past the handguard.![]()
Specifications for R&D Precision AR-15 9mm 5 inch Upper Receiver:
| Manufacturer: | R&D Precision |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Overall Length: | 16 in |
| Barrel Length: | 5 in |
| Barrel Profile: | SOCOM |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x36 |
| Handguard Type: | M-LOK ATLAS S-ONE |
| Muzzle Device: | Brake Hybrid |
| Finish: | Hard Anodized Aluminum |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum/Steel |
| Handguard Length: | 6 in |
| Handguard Style: | Hybrid Rail |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 0.6 lb |
| Barrel Material: | 4140 Chrome Moly |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of R&D Precision AR-15 9mm 5 inch Upper Receiver
- Utilizes R&D Precision LLC Patent Pending design!
- Matte black hard-coat anodized per Mil 8625 Type 3 Class 2
- Manufactured to MILSPEC (where applicable) on state of the art CNC equipment for consistent quality parts and exacting tolerances
- Rear vertical Picatinny rail attachment point included.
- QD Sling Mount Socket built into the rear vertical rail and either sides of the handguard.
- Compatible with most standard mil-spec AR-15 components and aftermarket parts
Package Contents:
- R&D Precision AR-15 9mm 5 inch Upper Receiver
R&D Precision AR-15 9mm 5 inch Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- R&D Precision AR-15 9mm 5 inch Upper Receiver, Socom, 1-10 Twist, 1/2x36, Comp/Brake Hybrid, Black, RD8292PW92 , MPN: RD8292PW92 , Code: 4ZL-URC-URRD3-RD8292PW92