Tap Tap to Zoom
New Product


Product Info for Rab Nitron 18L Lightweight Pack
This is our definitive, streamlined pack for minimalist day hikes and moving at pace on technical trails. Built with a comfortable vest-style harness and malleable, body-hugging back system, it remains stable and enables dynamic movement on all terrain. With a lightweight, modern design and on-the-go access to pockets, it keeps you pushing onwards without holding you back.![]()
Specifications for Rab Nitron 18L Lightweight Pack:
| Manufacturer: | Rab |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 0.56 kg |
| Pack Application: | Running, Hiking |
| Capacity: | 18 liters |
| Hydration Bladder Capacity: | 3L Bladder |
| Hydration Compatible: | Yes |
| Fabric/Material: | 100D Robic Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 25 cm |
| Width: | 20 cm |
| Pockets: | Yes |
| Pack Loading: | Top |
Features of Rab Nitron 18L Lightweight Pack
- Bounce-free movement thanks to the close-fitting vest-style harness.
- Elasticated double chest strap provides security at high pace, while stretching when you're breathing hard.
- Tough 100D ROBIC nylon ripstop fabric is strong, lightweight, and withstands being hauled over rough ground.
- Grab kit quick with the zipped entry, handy top pocket, and large front stash.
- Versatile pole storage, using either the classic attachment points or the side stash pockets which can accommodate z-poles.
- Keep moving with on-the-go access to essentials in harness pockets.
- Stay hydrated with space for a 3L water bladder and soft flask harness pocket (soft flask not included).
Package Contents:
- Rab Nitron 18L Lightweight Pack
Rab Nitron 18L Lightweight Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- Rab Nitron 18L Lightweight Pack, Anthracite, Small, QAP-68-ANT-SML , MPN: QAP-68-ANT-SML , UPC: 5059913191416 , Code: 1CC-BP4-QAP68-QAP-68-ANT-SML
- Rab Nitron 18L Lightweight Pack, Anthracite, Medium, QAP-68-ANT-MED , MPN: QAP-68-ANT-MED , UPC: 5059913182094 , Code: 1CC-BP4-QAP68-QAP-68-ANT-MED
- Rab Nitron 18L Lightweight Pack, Mulberry, Small, QAP-68-MUL-SML , MPN: QAP-68-MUL-SML , UPC: 5059913191423 , Code: 1CC-BP4-QAP68-QAP-68-MUL-SML
- Rab Nitron 18L Lightweight Pack, Mulberry, Medium, QAP-68-MUL-MED , MPN: QAP-68-MUL-MED , UPC: 5059913146416 , Code: 1CC-BP4-QAP68-QAP-68-MUL-MED