Tap Tap to Zoom
- Color:
- Silver
- Finish:
- Satin
- Caliber:
- 6mm Creedmoor
- Barrel Length:
- 22 in
- Barrel Profile:
- Heavy
- Gas System Length:
- Rifle +2 Length
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Barrel Material:
- Stainless Steel
- Flutes:
- No
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
- Gas Block Journal Size-Length:
- 1 in
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: 4ZM-ATB-RAAR3-RAB-M-6CM-22-R2-NF-SAT
MPN: RAB-M-6CM-22-R2-NF-SAT
UPC: 744985352074
Product Info for Rainier Arms Match 6mm Creedmoor Barre, Non-Fluted
Introducing our 6mm Creedmoor barrel. We start off using a high precision match blank in 1:8 twist, machine it to the highest quality and matched with our limited-life time warranty. You have a barrel that is the best value hands down in the industry.![]()
Specifications for Rainier Arms Match 6mm Creedmoor Barre, Non-Fluted:
| Manufacturer: | Rainier Arms |
| Color: | Silver |
| Finish: | Satin |
| Caliber: | 6mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 22 in |
| Barrel Profile: | Heavy |
| Gas System Length: | Rifle +2 Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Barrel Material: | Stainless Steel |
| Flutes: | No |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Gas Block Journal Size-Length: | 1 in |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
Features of Rainier Arms Match 6mm Creedmoor Barre, Non-Fluted
- Stainless Steel Match Grade Blank
- Length: 22"
- Twist: 1:8
- Thread Pitch: 5/8 X 24
- .875 Gas Block Seat
- 6mm Creedmoor Rainier Match Chamber Optimized for 105gr-108gr bullets
- Rifle + 2" Gas System (Gas Tube Not Included)
- Enhanced Feed Ramps
- Proprietary Contour
- Bead Blasted Finish
- Weight: 4 lbs 3.68 oz
Package Contents:
- Rainier Arms Match 6mm Creedmoor Barre, Non-Fluted
Rainier Arms Match 6mm Creedmoor Barre, Non-Fluted Orderable Models
List of Orderable Models
- Rainier Arms Match 6mm Creedmoor Barre, Non-Fluted, Silver, 22 in, RAB-M-6CM-22-R2-NF-SAT , MPN: RAB-M-6CM-22-R2-NF-SAT , UPC: 744985352074 , Code: 4ZM-ATB-RAAR3-RAB-M-6CM-22-R2-NF-SAT