Tap Tap to Zoom
- Barrel Length:
- 8.5 in
- Barrel Profile:
- Medium
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Finish:
- Nitride
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Handguard Length:
- 7 in
- Weight:
- 6.5 lb
- Condition:
- New
Code: 4ZM-UFH-RAAR10-RA-TDURA-COMBO
MPN: RA-TDURA-COMBO
UPC: 744985352197
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for Rainier Arms Rellim Arms AR-15 Take Down Upper Receiver Assembly Combo
The Rainier Arms / Rellim Arms Take Down upper receiver assembly combo let's you switch between a 8.5" .223 Wylde configuration into a 8" 300BLK configurations in a matter of seconds.![]()
Specifications for Rainier Arms Rellim Arms AR-15 Take Down Upper Receiver Assembly Combo:
| Manufacturer: | Rainier Arms |
| Barrel Length: | 8.5 in |
| Barrel Profile: | Medium |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Finish: | Nitride |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel Nitrided |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 7 in |
| Handguard Style: | M-LOK w/ Top Picatinny Rail System |
| Gun Make: | AR Platform |
| Weight: | 6.5 lb |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
Features of Rainier Arms Rellim Arms AR-15 Take Down Upper Receiver Assembly Combo
- Rellim Arms Proprietary Receiver/QD Barrel Nut
- Rainier Arms Upper Receiver
- Rainier Arms Urban Combat Rail - 7"
- Rainier Arms AR-15 Precision Match Grade BCG - Nitride
- Rainier Arms Match .223 Wylde Barrel - 8.5" / Rainier Arms Select 300BLK Barrel - 8"
- Rainier Arms Proprietary Avalanche Charging Handle
- Superlative Adjustable Gas Block
- A2 Flash Hider
- Weight: 3lbs 4.2 oz
Package Contents:
- Rainier Arms Rellim Arms AR-15 Take Down Upper Receiver Assembly Combo
Rainier Arms Rellim Arms AR-15 Take Down Upper Receiver Assembly Combo Orderable Models
List of Orderable Models
- Rainier Arms Rellim Arms AR-15 Take Down Upper Receiver Assembly Combo, Black, RA-TDURA-COMBO , MPN: RA-TDURA-COMBO , UPC: 744985352197 , Code: 4ZM-UFH-RAAR10-RA-TDURA-COMBO