Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.75 in
- Overall Length:
- 7.25 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Brown Wood
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Brown
Code: 188-KN1-RB9433-9433
MPN: 9433
UPC: 798118011727
Product Info for Rambo Mini III Bowie 4.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
7.25" (18.42cm) overall. 4.75" (12.07cm) satin finish blade. Brown wood handle. Stainless guard and pommel. Blade etching. Lanyard hole. Anti-glare sighting slot in blade. Serialized limited edition of 10,000. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Rambo Mini III Bowie 4.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rambo |
| Blade Length: | 4.75 in |
| Overall Length: | 7.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Brown Wood |
| Weight: | 0.34 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Brown |
| Length: | 18.42 cm |
Package Contents:
- Rambo Mini III Bowie
Rambo Mini III Bowie 4.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rambo Mini III Bowie 4.75 in Fixed Blade Knife, Brown wood, 9433 , MPN: 9433 , UPC: 798118011727 , Code: 188-KN1-RB9433-9433