1 of 1 images
Ranger Knives Karambit Fixed Blade
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
SEVERAL THINGS WRONG. EDGE FROM FACTORY WAS POOR. IN FACT THE RING EDGE ON THE FINGER RING WAS SHARPER THAN THE CUTTING EDGE. THE FLIMSY SHEATH IS SET UP FOR LEFT HANDED USERS, NOT THE MAJORITY OF USE.
I HAD ONE OF THESE YEARS AGO. IT CAME WITH A BE...
Read More...
Read More...
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 7.63 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Handle Color:
- Black Sculpted Wood
- Color:
- Black
Code: RGK-KN1-RN9467-9467
MPN: 9467
UPC: 071721946717
List: $99.95Save 18%
$81.99
Product Info for Ranger Knives Karambit 3.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife
7.63" (19.38cm) overall. 3.5" (8.89cm) satin finish high carbon stainless karambit blade. Black sculpted wood handle. Full, extended tang. Finger ring. Bulk packed.![]()
Specifications for Ranger Knives Karambit 3.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Ranger Knives |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.63 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Handle Color: | Black Sculpted Wood |
| Weight: | 0.66 lb |
| Color: | Black |
| Length: | 19.38 cm |
Package Contents:
- Ranger Knives Karambit Fixed Blade
Ranger Knives Karambit 3.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Ranger Knives Karambit 3.50 in Fixed Blade Knife, Black sculpted wood, 9467 , MPN: 9467 , UPC: 071721946717 , Code: RGK-KN1-RN9467-9467
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare