Tap Tap to Zoom
Code: 508-AXB-R5001-R050-1
MPN: R050.1
UPC: 815942027226
Buy Together and Save
Unparalleled power. Rifle-like accuracy.![]()
Our fastest, most powerful compact crossbow, the R500 takes industry-leading Ravin technology to new heights. Big game, long range, theres nothing an apex hunter cant achieve with an R500 crossbow at their side.
With off-the-charts kinetic energy, the R500 shoots faster and farther without sacrificing any legendary Ravin accuracy. It extends your maximum effective and ethical range to 100 yards.
The engineering behind Ravin HexCoil cam systems boosts speeds to over 500 fps. And our groundbreaking VersaDrive Cocking System gives hunters far more control over their shot. With it, you can cock, decock, pause, or resume the process at any time, with no chance of over-cocking - all silent as a shadow.
| Manufacturer: | Ravin |
| Color: | Grey |
| Fabric/Material: | Nylon Fiber, Aluminum |
| Velocity: | 500 fps |
| Draw Weight: | 295 lb |
| Length: | 28.5, 28.5 in |
| Weight: | 8.4 lb |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |