1 of 2 images
Real Steel Bushcraft III White Convex
2 of 2 images
Real Steel Bushcraft III White Convex
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4.25 in
- Overall Length:
- 8.63 in
- Blade Material:
- Steel
- Handle Color:
- White G10
- Color:
- White
Code: RSL-KN1-RS3728C-3728C
MPN: 3728C
UPC: 871373562804
List: $90.00Save 23%
$69.00
Product Info for Real Steel Bushcraft III White Convex 4.25 in Steel Fixed Blade Knife
8.63" (21.92cm) overall. 4.25" (10.8cm) satin finish D2 tool steel blade. White G10 handle. Full tang. Convex grind blade. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Real Steel Bushcraft III White Convex 4.25 in Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Real Steel |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Overall Length: | 8.63 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | White G10 |
| Weight: | 0.68 lb |
| Color: | White |
| Length: | 21.92 cm |
Package Contents:
- Real Steel Bushcraft III White Convex
Real Steel Bushcraft III White Convex 4.25 in Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Real Steel Bushcraft III White Convex 4.25 in Fixed Blade Knife, White G10, 3728C , MPN: 3728C , UPC: 871373562804 , Code: RSL-KN1-RS3728C-3728C
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare