Tap Tap to Zoom
Product Info for Real Steel Sacra TAC Folding Knife
Sacra Tactical delivers a more aggressive experience, as its the rugged sibling to the already popular SACRA model. It features a completely new blade style inspired by the traditional tanto, including the double-sided fullers that traditionally made blades more rigid. The already lightweight frame was further weight relieved with a drilled spine, which also gives more traction. This, combined with a more aggressive scale pattern inspired by a pistol handle and non-reflective finishes, makes the Sacra Tactical a perfect choice for classic tactical folder enthusiasts.![]()
Specifications for Real Steel Sacra TAC Folding Knife:
| Manufacturer: | Real Steel |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4.06 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.36 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | G10 |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Real Steel Sacra TAC Black G10
Real Steel Sacra TAC Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Real Steel Sacra TAC Folding Knife, 3in, Steel, Tanto, G10 Handle, OD Green, 7712G , MPN: 7712G , UPC: 871373576429 , Code: RSL-KN-RS7712B-7712G
- Real Steel Sacra TAC Folding Knife, 3in, Steel, Tanto, G10 Handle, Black, 7712B , MPN: 7712B , UPC: 871373576412 , Code: RSL-KN-RS7712B-7712B
- Real Steel Sacra TAC Folding Knife, 3in, Steel, Tanto, G10 Handle, Coyote, 7712C , MPN: 7712C , UPC: 871373576436 , Code: RSL-KN-RS7712B-7712C
- Real Steel Sacra TAC Folding Knife, 3in, Steel, Serrated, Tanto, G10 Handle, Black, 7713B , MPN: 7713B , UPC: 871373576443 , Code: RSL-KN-RS7712B-7713B
- Real Steel Sacra TAC Folding Knife, 3in, Steel, Serrated, Tanto, G10 Handle, Orange, 7713OB , MPN: 7713OB , UPC: 871373576467 , Code: RSL-KN-RS7712B-7713OB
- Real Steel Sacra TAC Folding Knife, 3in, Steel, Serrated, Tanto, G10 Handle, Coyote, 7713CB , MPN: 7713CB , UPC: 871373576450 , Code: RSL-KN-RS7712B-7713CB