Tap Tap to Zoom
- Blade Finish:
- Stonewashed
- Blade Length:
- 13 in
- Handle Finish:
- Molded
- Blade Material:
- 420 Stainless Steel
- Overall Length:
- 20 in
- Handle Length:
- 7 in
Code: 4ZR-SJ-11019R-11019
MPN: 11019
UPC: 810064854347
Product Info for Reapr Legion Sword
REAPR Legion Sword - No survival pack, camping gear or blades and knives collection is complete without the REAPR Legion Sword. The Legion is the ultimate multi-purpose sword, perfect for hiking, camping and hunting. The nylon-reinforced sword hilt handle is grooved for comfort and precision, so you're sure to chop, cut, pierce and defend with accuracy ease. Whatever life throws your way, increase your preparedness with the REAPR Legion.![]()
Specifications for Reapr Legion Sword:
| Manufacturer: | Reapr |
| Blade Finish: | Stonewashed |
| Blade Length: | 13 in |
| Handle Finish: | Molded |
| Blade Material: | 420 Stainless Steel |
| Overall Length: | 20 in |
| Handle Length: | 7 in |
| Serrated: | Partially Serrated |
| Handle Color: | Black |
| Sheath Material: | 1680D Nylon |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Nylon |
| Weight: | 1.75 lb |
| Color: | Black |
Features of Reapr Legion Sword 13in Fixed Blade Knife:
- Stonewashed blade is durable and easy to sharpen.
- Partially serrated edge for extra functionality.
- Reinforced molded non-slip handle for precision and comfort.
- Ballistic belt sheath for safety and mobility.
- Lanyard handle hole.
Package Contents:
- Reapr Legion Sword
- Ballistic Belt Sheath
Reapr Legion Sword Orderable Models
List of Orderable Models
- Reapr Legion Sword, 13in, 420 Stainless Steel, Stonewashed Blade, Stonewashed Stainless, 11019 , MPN: 11019 , UPC: 810064854347 , Code: 4ZR-SJ-11019R-11019