Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.75 in
- Overall Length:
- 10.25 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- 420 Stainless Steel
- Serrated:
- Serrated
- Handle Material:
- Lightweight Aluminum
- Blade Finish:
- Matte
- Handle Color:
- Green
- Condition:
- New
- Handle Finish:
- Anodized
- Sheath Material:
- 1680D Nylon
- Color:
- Green
Code: 4ZR-KN1-11010R-11010
MPN: 11010
UPC: 810064854255
Product Info for Reapr Slamr Fixed Blade Knife
REAPR SLAMR Fixed Blade Knife - This impressive and stylish knife makes a truly effective survival and tactical tool. The oversized full tang design allows extra strength and leverage for cutting, slashing and chopping. The partially serrated fixed knife blade rips through most objects making this a great camping tool for fishing, hunting, and more. And, when the work is done and refreshments are called for, the curved tactical knife comes complete with a handy bottle opener.![]()
Specifications for Reapr Slamr Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Reapr |
| Blade Length: | 4.75 in |
| Overall Length: | 10.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | 420 Stainless Steel |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Lightweight Aluminum |
| Blade Finish: | Matte |
| Handle Color: | Green |
| Blade Thickness: | 4 mm |
| Condition: | New |
| Handle Finish: | Anodized |
| Sheath Material: | 1680D Nylon |
| Weight: | 1 lb |
| Color: | Green |
Features of Reapr SLAMR Fixed Blade Knife
- Lightweight handle is textured, anodized and oversized for added leverage.
- Handle is strategically scalloped to ensure a secure grip for any size hand.
- Bottle opener comes with tough ballistic belt sheath.
Package Contents:
- Reapr SLAMR Fixed Blade Knife
- Ballistic Belt Sheath W/ Bottle Opener
Reapr Slamr Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Reapr SLAMR Fixed Blade Knife, 4-3/4in, 420 Stainless Steel, Serrated Back Edge Blade, Matte Stainless, 11010 , MPN: 11010 , UPC: 810064854255 , Code: 4ZR-KN1-11010R-11010