Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 216 mm
- Blade Shape:
- Hawkbill
- Blade Material:
- 420 Stainless Steel
- Serrated:
- Non-Serrated
- Handle Material:
- TPR
- Blade Finish:
- Powder Coat
- Handle Color:
- Tan/Black
- Handle Finish:
- ABS/TPR
- Sheath Material:
- 1680D Nylon
- Color:
- Black/Desert Tan
Code: 4ZR-KN1-RVKBN-11031
MPN: 11031
UPC: 076812155306
Product Info for Reapr Versa Karambit Fixed Blade Knife
There arent too many cutting tasks the Versa Karambit cant tackle with ease. The 3-1/2in full-tang talon blade willcut through cut nylon strapping, canvas and heavy materials without hesitation while the powder-coated 420 stainless steel construction is strong, sturdy and ideal for re-sharpening when the time comes. The grip wont shift, thanks to the 6-1/4in TPR non-slip handle while the karambit ring stops the blade from slipping, even in mud or water.A1680D ballistic belt sheath with MOLLE attachment ensures safe storage and transportation.The Versa Karambit is truly a cut above.![]()
Specifications for Reapr Versa Karambit Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Reapr |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 216 mm |
| Blade Shape: | Hawkbill |
| Blade Material: | 420 Stainless Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Handle Material: | TPR |
| Blade Finish: | Powder Coat |
| Handle Color: | Tan/Black |
| Handle Finish: | ABS/TPR |
| Sheath Material: | 1680D Nylon |
| Weight: | 1 lb |
| Color: | Black/Desert Tan |
Package Contents:
- Reapr Versa Karambit Fixed Blade Knife
Reapr Versa Karambit Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Reapr Versa Karambit Fixed Blade Knife, 3-1/2in, 420 Stainless Steel, Talon Blade, Black / Desert Tan, 11031 , MPN: 11031 , UPC: 076812155306 , Code: 4ZR-KN1-RVKBN-11031