Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags
Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bag is an adjustable, one-strap pack that rests on the hip. This Sling Packs & Bags by Red Rock Outdoor Gear offers speedy access to the hidden panel on the back of the sack along with a master compartment that includes a mesh pocket sleeve and is secured by a drawstring canvas. Red Rock Outdoor Gear Hip Carry Pack's front zippered pocket serves as an admin pocket with stretchable webbing for pens or a blade. And the sides of the Red Rock Outdoor Gear Hipster Sack include a cushioned bottle holder with a drawstring and small pouch. The front flap also serves as a cover for the main compartment with a compression strap that secures the entire bag.![]()
Specifications for Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags:
| Manufacturer: | Red Rock Outdoor Gear |
| Height: | 10 in |
| Length: | 10 in |
| Application: | Tactical |
| Width: | 12 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Volume: | 3.5 liters |
| Depth/Thickness: | 5.5 in |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Sling |
| Size: | One Size |
| Weight: | 25.6 oz |
| Pack Volume: | 6 liters |
| Pack Application: | Tactical |
Features of Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags
- 5 liters of total storage; Adjustable shoulder strap with a quick-release buckle; Snap-closure back panel with touch-fastener panel for CCW; Zippered utility pouches on both side and top; Insulated water bottle holder with drawstring closure and securing cord; Quick-release compression strap covers the front of the bag; 600D polyester construction
Package Contents:
- Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags
Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags Orderable Models
List of Orderable Models
- Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags, Olive Drab, 80138OD , MPN: 80138OD , UPC: 846637004390 , Code: RRO-BG2-HIPSTER-80138OD
- Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags, Coyote, 80138COY , MPN: 80138COY , UPC: 846637004383 , Code: RRO-BG2-HIPSTER-80138COY
- Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags, Black, 80138BLK , MPN: 80138BLK , UPC: 846637004376 , Code: RRO-BG2-HIPSTER-80138BLK
Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bags Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bag - Tornado, One-Size 80138TOR , MPN: 80138TOR , UPC: 846637007148 , Code: RRO-BG2-HIPSTER-80138TOR
- Red Rock Outdoor Gear Hipster Sling Bag, ACU, One-Size 80138ACU , MPN: 80138ACU , UPC: 846637004369 , Code: RRO-BG2-HIPSTER-80138ACU