Tap Tap to Zoom
Product Info for Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack
The Large Rover is equipped with an ambidextrous strap which allows for quick access. A concealed-carry sleeve on the back panel of the bag easily and comfortably houses a pistol. The main compartment of the bag is large enough for an iPad Pro or Surface Pro. The three storage compartments are large enough to tote a first aid kit, binoculars, ammunition, or many survival essentials. Internal and external pockets contain admin dividers and organizers. The pack is constructed with 600D polyester and measures 8wide x 6deep x 14.5high![]()
Specifications for Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack:
| Manufacturer: | Red Rock Outdoor Gear |
| Height: | 15 in |
| Length: | 14.5 in |
| Application: | Tactical |
| Width: | 8 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Volume: | 11.5 liters |
| Depth/Thickness: | 6 in |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Sling |
| Size: | One Size |
| Weight: | 26.4 oz |
| Pack Volume: | 11.5 liters |
| Pack Application: | Tactical |
Features of Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack
- 11 liters of total storage; MOLLE webbing platform on front and shoulder strap for adding pouches and gear; Ambidextrous shoulder strap; Quick-release buckle on main strap for rapid deployment; On-the-go style carry handle; Snap-closure concealed-carry sleeve on back panel; Two external pockets for quick access to items; Master compartment houses two slip pockets with touch-fastener closure; Master compartment accommodates an iPad or other popular tablets; 600D polyester construction
Package Contents:
- Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack
Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack, Tornado, 80130TOR , MPN: 80130TOR , UPC: 846637010438 , Code: RRO-BG2-LRSL-80130TOR
- Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack, Coyote, 80130COY , MPN: 80130COY , UPC: 846637010452 , Code: RRO-BG2-LRSL-80130COY
- Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack, PRYM1 Black Out Camo, 80130BOC , MPN: 80130BOC , UPC: 846637006714 , Code: RRO-BG2-LRSL-80130BOC
- Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack, Olive Drab, 80130OD , MPN: 80130OD , UPC: 846637010469 , Code: RRO-BG2-LRSL-80130OD
- Red Rock Outdoor Gear Large Rover Sling Pack, Black, 80130BLK , MPN: 80130BLK , UPC: 846637010445 , Code: RRO-BG2-LRSL-80130BLK