Tap Tap to Zoom
- Number of Rounds:
- 5
- Shell Length:
- 2 3/4 in
- Muzzle Velocity:
- 1800 ft/s
- Bullet Type:
- Rifled Slug (RS)
Code: RT-LSS-MFBT199-R28608
MPN: R28608
UPC: 047700327402
Product Info for Remington Slugger High Velocity Rifled 20 Gauge 1/2oz 2.75'' Slug Shotgun Ammunition
Even in slug-only states, Remington's Slugger High Velocity Slugs offer the same performance as standard slugs. These 20 gauge, 1/2 oz., 2.75" centerfire slugs pack quite a punch and can be an effective way to take down larger game. The high velocity and accuracy of these slugs make them a particularly good option for game hunting in slug-only states. There is a reason that these slugs are the first choice of slug hunters across the country. The special design of these slugs allows them to penetrate 5 times deeper than standard slugs of the same weight. Plus, the soft copper-coated bullets expand reliably at all effective distances. Try out this 20 ga 1/2 oz. 2.75" Slugger High Velocity Slugs ammo today and see the difference that Slugger High Velocity Slugs puts in.![]()
Specifications for Remington Slugger High Velocity Rifled 20 Gauge 1/2oz 2.75'' Slug Shotgun Ammunition:
| Manufacturer: | Remington |
| Gauge: | 20 |
| Number of Rounds: | 5 |
| Shell Length: | 2 3/4 in |
| Muzzle Velocity: | 1800 ft/s |
| Application: | Big Game |
| Shot Material: | Lead |
| Primer Style: | Centerfire |
| Bullet Weight: | 1/2 oz |
| Bullet Type: | Rifled Slug (RS) |
| Cartridge Case Material: | Brass |
| Lead Free: | No |
| Velocity: | 1800 fps |
| Shotgun Shot Weight: | 1/2 oz |
Package Contents:
- Remington Slugger High Velocity Slugs 20 Gauge 1/2oz 2.75in Rifled Slug Shotgun Slug Ammunition
Remington Slugger High Velocity Rifled 20 Gauge 1/2oz 2.75'' Slug Shotgun Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Remington Slugger High Velocity Rifled 20 Gauge 1/2oz 2.75in Slug Shotgun Ammo, 5 Rounds, R28608 , MPN: R28608 , UPC: 047700327402 , Code: RT-LSS-MFBT199-R28608