Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
We are proud to say the finest autoloaders in the world aren't made in Italy, Belgium or Japan. They're built right here. With the addition of the lightweight, 3"-capable V3, every possible hunting or sporting application is now under the reign of our Versaport gas system. The V3 incorporates the system's unfailing reliability and super soft recoil into a sleek platform with the athletic handling and pointability that have made Remington auto loading shotguns an icon in the field. From lightweight 2 " target loads to the hardest-hitting 3" mags, it cycles them all with the same unrelenting consistency. For all-weather durability, the V3 Field Pro is housed in durable, black synthetic stock.![]()
| Manufacturer: | Remington |
| Finish: | Cerakote |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington V3 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 22 in |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Action Type: | Gas Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | HiViz Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.9 lb |
| Overall Length: | 47 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Drilled And Tapped: | Yes |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 3 Rounds 3 in |
| Gender: | Female |
| Age Group: | Adults |