Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Overall Length:
- 8.25 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Orange G10
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Orange
Code: 5V6-KN1-REVRJ1FIXORG-RJ1FIXORG
MPN: RJ1FIXORG
UPC: 850034515496
Product Info for Revo RJ-1 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
8.25" (20.96cm) overall. 3.75" (9.53cm) stainless blade. Orange G10 handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Satin and hammered finish blade. Black Kydex belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Revo RJ-1 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Revo Knives |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Orange G10 |
| Weight: | 1.16 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Orange |
| Length: | 20.96 cm |
Package Contents:
- Revo RJ-1 Fixed Blade Orange
Revo RJ-1 3.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Revo RJ-1 3.75 in Fixed Blade Knife, Orange G10, RJ1FIXORG , MPN: RJ1FIXORG , UPC: 850034515496 , Code: 5V6-KN1-REVRJ1FIXORG-RJ1FIXORG