Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Steel
- Finish:
- Steel
- Length:
- 41.34 in
- Height:
- 2.36 in
- Width:
- 6.69 in
- Quantity:
- 1
- Package Type:
- Box
- Condition:
- New
Code: ROB-HGA-UN4XL-RTUSC-050
MPN: RTUSC-050
UPC: 810147721009
Product Info for Rhino Blinds XL Universal Treestand Cover Roof Kit
This XL universal treestand cover is designed to fit most extra large treestands and ground blinds with arched roofs. Fiber pole construction allows for easy set up and the cover is secured with two buckle straps. With a little more hunting experience you will be able to appreciate the coolness factor just as much as we do. Rhino Treestand Covers keep your belongings safe and dry, however, they also provide protection for your equipment. Nothing is more important than your safety, gear, and protection. That is why Rhino Blinds has developed a protective cover for your valuable hunting gear. This XL universal treestand cover will fit most extra-large treestands with an arched roof. Rhino Blinds are dedicated to providing accessories that make your hunting experience more enjoyable. We have a huge selection of different blinds, walls, stakes, and accessories. We have a huge variety of blinds, walls, stakes, and accessories. We have what you need, so what are you waiting for? Get yours today!![]()
Specifications for Rhino Blinds XL Universal Treestand Cover Roof Kit:
| Manufacturer: | Rhino Blinds |
| Color: | Black/Steel |
| Finish: | Steel |
| Fabric/Material: | Steel |
| Length: | 41.34 in |
| Height: | 2.36 in |
| Width: | 6.69 in |
| Quantity: | 1 |
| Weight: | 11.02 lb |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Rhino Blinds XL Universal Treestand Cover Roof Kit
- Arched roof cover (50 x 32 in)
- Arched fiber pole construction
- Poly coated water resistant fabric
- Secures with 2 button straps
Package Contents:
- Rhino Blinds XL Universal Treestand Cover Roof Kit
Rhino Blinds XL Universal Treestand Cover Roof Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Rhino Blinds XL Universal Treestand Cover Roof Kit, Black/Steel, RTUSC-050 , MPN: RTUSC-050 , UPC: 810147721009 , Code: ROB-HGA-UN4XL-RTUSC-050
Rhino Blinds XL Universal Treestand Cover Roof Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Rhino Blinds XL Universal Treestand Cover Roof Kit, Black/Steel, RTUSC-050 , MPN: RTUSC-050-DEMO , Code: ROB-HGA-UN4XL-RTUSC-050-DEMO