Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black/Steel
- Finish:
- Steel
- Length:
- 44 in
- Height:
- 72 in
- Width:
- 50 in
- Quantity:
- 1
- Package Type:
- Box
Code: ROB-HGA-UT8FE-RTUSC-060
MPN: RTUSC-060
UPC: 810147721016
Product Info for Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit
The Rhino-Rack Universal Treestand Full Enclosure Kit will zip any of our other treestand blinds together to form a huge zippered entry, and will fit any other Rhino-Rack or other similar sized treestands. This full enclosure has the ability to zip any Rhino-Rack treestand blinds into one another, and with the additional of the Rhino-Rack treestand floor, this becomes a very versatile, and effective, hunting blind. It has removable side fabric, 3 zip-out windows, and is secured with 2 button straps. Blind can be zipped together with the Universal Treestand Enclosure accessories for a very large windproof structure. Blind can be zipped together with a ground cloth, such as, but is not limited to, white hawk unlimited, emerald green, clear vista high viz orange or emerald green with a black trim, using universal nose pads or clip-on flyers. Entire tree-stand will be covered in a full enclosure.![]()
Specifications for Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit:
| Manufacturer: | Rhino Blinds |
| Color: | Black/Steel |
| Finish: | Steel |
| Fabric/Material: | Steel |
| Length: | 44 in |
| Height: | 72 in |
| Width: | 50 in |
| Quantity: | 1 |
| Weight: | 18.74 lb |
| Package Type: | Box |
Features of Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit
- Tall full enclosure, 72in
- Removable side fabric
- Water resistant fabric
- 3 Zip out windows
- Arched fiber pole construction
- Poly coated water resistant fabric
- Zipper entry
- Secure with 2 button straps
Package Contents:
- Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit
Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Rhino Blinds Universal Treestand Full Enclosure Kit, Black/Steel, RTUSC-060 , MPN: RTUSC-060 , UPC: 810147721016 , Code: ROB-HGA-UT8FE-RTUSC-060