Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Rhino USA 2x43in Retractable Transom Tie-Down Straps 2-Pack
Introducing Rhino USAs Retractable Transom Tie Down Straps the ultimate solution for securing your boat or watercraft with ease and convenience! Say goodbye to messy and tangled straps, and embrace the effortless retractable design that saves time and ensures a secure and stable transport every time. With heavy-duty construction and adjustable length, these marine tie-down straps provide unmatched reliability and versatility.![]()
Specifications for Rhino USA 2x43in Retractable Transom Tie-Down Straps 2-Pack:
| Manufacturer: | Rhino USA |
| Length: | 43 in |
| Size: | One Size |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Width: | 2 in |
| Quantity: | 2 Per Pack |
| Activity/Occasion: | Sports, Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Style: | Original |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Maximum Towing Weight: | 600 lbs |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Rhino USA 2x43in Retractable Transom Tie-Down Straps 2-Pack
Rhino USA 2x43in Retractable Transom Tie-Down Straps 2-Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- Rhino USA 2x43in Retractable Transom Tie-Down Straps 2-Pack, Powder Coat, Black, One Size, TD-MSTR2X43-BLK , MPN: TD-MSTR2X43-BLK , Code: RUI-SAT-BCE2294A-TD-MSTR2X43-BLK
- Rhino USA 2x43in Retractable Transom Tie-Down Straps 2-Pack, Stainless Steel, Black, One Size, TD-MSTR2X43-STNLS , MPN: TD-MSTR2X43-STNLS , Code: RUI-SAT-BCE2294A-TD-MSTR2X43-STNLS