1 of 3 images
Rite Edge Cardinal Hunter
2 of 3 images
Rite Edge Cardinal Hunter
3 of 3 images
Rite Edge Cardinal Hunter
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4.25 in
- Overall Length:
- 8.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black And Brown Pakkawood
- Color:
- Multi
Code: 18D-KN1-PA203448-203448
MPN: 203448
UPC: 801608034486
$15.95
Product Info for Rite Edge Cardinal Hunter 4.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
8.5" (21.59cm) overall. 4.25" (10.8cm) satin finish stainless clip point blade. Black and brown pakkawood handle. Brass bolster(s). Full tang. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Rite Edge Cardinal Hunter 4.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rite Edge |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black And Brown Pakkawood |
| Weight: | 0.56 lb |
| Color: | Multi |
| Length: | 21.59 cm |
Package Contents:
- Rite Edge Cardinal Hunter
Rite Edge Cardinal Hunter 4.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rite Edge Cardinal Hunter 4.25 in Fixed Blade Knife, Black and brown pakkawood, 203448 , MPN: 203448 , UPC: 801608034486 , Code: 18D-KN1-PA203448-203448
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare