1 of 1 images
Rite Edge Hunter Black
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 4.5 in
- Overall Length:
- 8.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black Finger Grooved ABS
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black
Code: 18D-KN1-CN211548BK-211548-BK
MPN: 211548-BK
UPC: 801608015485
$11.95
Product Info for Rite Edge Hunter 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
8.5" (21.59cm) overall. 4.5" (11.43cm) black finish sawback stainless blade. Black finger grooved ABS handle. Full tang. Lanyard hole. Black nylon belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Rite Edge Hunter 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rite Edge |
| Blade Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Hunting |
| Handle Color: | Black Finger Grooved ABS |
| Weight: | 0.42 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Black |
| Length: | 21.59 cm |
Package Contents:
- Rite Edge Hunter Black
Rite Edge Hunter 4.50 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rite Edge Hunter 4.50 in Fixed Blade Knife, Black finger grooved ABS, 211548BK , MPN: 211548-BK , UPC: 801608015485 , Code: 18D-KN1-CN211548BK-211548-BK
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare